Susținem viitorul designului românesc: decusut.ro, partener al Galei Absolvenților MDVTM 2025

Pe 2 iulie 2025, la Iulius Congress Hall din Timișoara, a avut loc un eveniment de referință pentru scena artistică românească: Gala Absolvenților MDVTM 2025, organizată de Facultatea de Arte și Design din cadrul Universității de Vest din Timișoara. A fost o seară dedicată creativității, inovației și pasiunii pentru modă, în care tinerii absolvenți ai programului de studiu Modă – Design Vestimentar și-au prezentat colecțiile de licență și master.

Ca în fiecare an, decusut.ro a fost alături de acești viitori creatori de modă, susținând evenimentul în calitate de sponsor și oferind, cu bucurie, un cadou special: o mașină de cusut Elna 240s, menită să încurajeze și să sprijine parcursul profesional al unui tânăr designer.

Colecții cu viziune, teme actuale și expresivitate vizuală

Publicul a avut ocazia să admire pe podium creații vestimentare ce au abordat teme actuale și provocatoare: de la sustenabilitate și risipă, la conflict, libertate, identitate și memorie colectivă. Fiecare colecție a fost o poveste vizuală, exprimată printr-un limbaj vestimentar curajos, rafinat sau chiar ludic – o adevărată demonstrație a talentului și forței expresive a noii generații de artiști. 

O echipă dedicată în spatele scenei

Evenimentul a fost coordonat de lect. univ. dr. Cristina Lazăr și asist. univ. dr. Andreea Pleșa, alături de o echipă implicată de cadre didactice și doctoranzi: lect. univ. dr. Eugenia Riemschneider, asist. univ. drd. Mihaela Vișovan, asist. univ. drd. Evelina Tănasie și drd. Raul Pașcalău. Coordonatorii proiectelor de absolvire au fost: conf. univ. dr. Andreea Palade, conf. univ. dr. Valentina Ștefănescu, lect. univ. dr. Cristina Lazăr, lect. univ. dr. Eugenia Riemschneider, lect. asoc. dr. Corina Mutu, lector asoc. Dinu Bodiciu, asist. univ. dr. Andreea Pleșa și asist. univ. drd. Mihaela Vișovan.

 O gală aniversară cu tradiție

Gala din acest an s-a desfășurat în cadrul seriei „FAD35”, marcând 35 de ani de la reînființarea Facultății de Arte și Design din Timișoara – o ocazie importantă de a celebra tradiția, excelența și contribuția acestei instituții la cultura vizuală națională.

decusut.ro – alături de tinerii creatori

Pentru echipa decusut.ro, implicarea în Gala Absolvenților MDVTM este mai mult decât un parteneriat: este un angajament constant de a susține educația, creativitatea și dezvoltarea profesională a noii generații de designeri români. Credem cu tărie că fiecare pasionat de modă merită să aibă instrumentele potrivite pentru a-și transforma ideile în realitate, iar mașina de cusut Elna 240s oferită anul acesta este un simbol al acestui sprijin.

Le urăm mult succes tuturor absolvenților și îi felicităm pentru talentul, curajul și dedicarea de care au dat dovadă!